Spring til hovedindhold Skip to footer

Thy-Mors Energi lancerer ny pulje for grøn udvikling

28/01/2026

Grønne idéer skal have bedre vilkår i Thy og på Mors – derfor lancerer andelsselskabet Thy-Mors Energi nu ’Puljen for grøn udvikling’, som skal fremme bæredygtige tiltag i lokale klubber og foreninger.

Med en pulje på 100.000 kroner vil Thy-Mors Energi støtte fællesskaber i Thy og på Mors, som ønsker at bevæge sig i en grøn og mere bæredygtig retning. Midler fra puljen kan tildeles til både større og mindre projekter, og kan omfatte alt fra initiativer inden for biodiversitet, deleordninger, initiativer med fokus på genanvendelse samt arrangementer med en grøn agenda.

Ifølge Lars Peter Christiansen, adm. direktør i Thy-Mors Energi, skal puljen give klub- og foreningslivet frihed til at tænke sponsorater i et nyt og mere bæredygtigt lys.

“Grøn omstilling sker ikke kun gennem store teknologiske løsninger – den sker også gennem mindre tiltag, som alle kan bidrage til. Derfor giver det også god mening for os at gå forrest, så det bliver attraktivt for lokale klubber og foreninger at tænke endnu mere i grøn omstilling og bæredygtighed,” fortæller han og fortsætter:

"Med ’Puljen for Grøn udvikling’ vil vi give lokale grønne projekter en håndsrækning og samtidig skabe gode historier om fællesskab, energi og bæredygtighed, så vi håber naturligvis, at det lokale klub- og foreningsliv vil gribe muligheden."

Hvordan kommer man i betragtning?
Puljen uddeles én gang årligt, og ansøgningsperioden løber frem til og med marts 2026.

Herefter udpeges de projekter, som skal tildeles midler fra ”Puljen for Grøn Udvikling”. Midlerne kan tildeles til et eller flere projekter, som vurderes at være udviklende, skabe værdi for fællesskabet og som kan dokumentere en bæredygtig effekt.

Yderligere information om puljen og ansøgningsformularen kan findes her.