NYHED
Solcelleanlæg ved Bjerre
26/06/2025
Sammen med European Energy omstiller vi til grønt I Thy.
Sammen med European Energy ønsker vi at forlænge det eksisterende solanlæg ved Thisted Lufthavn, hvilket vil betyde, at op mod 40.000 husstande kan forsynes med grøn strøm.
Der vil blive sikret lokalt ejerskab i projektet med en køberet på 25% af projektet, mens vi som projektudviklere også ønsker at allokere 333.000 kr. i anlæggets levetid til lokale formål. Pengene gives uafhængigt af de midler, som projektet jf. lovgivningen skal indbetale til Grøn Pulje i Thisted kommune, når der opføres vindmøller eller solanlæg.
Læs mere om projektet her.
ANDRE PROJEKTER

Vindmølleprojekt Søndenom
I samarbejde med Morsø Wind A/S har vi en vision om at fremme lokal grøn energiproduktion til gavn for hele Mors i Energizone Emb/Moutrup.

Vindmølleprojekt Moutrup
I samarbejde med Morsø Wind A/S har vi en vision om at fremme lokal grøn energiproduktion til gavn for hele Mors i Energizone Emb/Moutrup.