NYHED
Stigende efterspørgsel på sponsorater blandt lokale klubber og foreninger
06/04/2022
Første ansøgningsrunde på sponsorater i 2022 er netop lukket.
Thy-Mors Energi støtter klubber og foreninger til glæde og gavn for andelshaverne.
I år har vi modtaget hele 53 ansøgninger, som er en stigning i forhold til de seneste par år, hvor antallet af ansøgninger har været betydeligt mindre. En stor del af henvendelserne kommer fra foreninger, såsom fodboldklubber, gymnastikforeninger og spejdere, som søger om alt fra klubtøj til bidrag af udviklingsprojekter.
Det glæder os at se, at der er gang i foreningslivet i Thy og på Mors.
Ud af de indkomne ansøgninger, har vi i denne omgang uddelt 5 sponsorater.
Vi er glade for, at vi kan være med til at støtte op om det aktive foreningsliv i lokalområdet og dermed sikre et lokalsamfund, der altid er i udvikling.
Næste ansøgningsrunde er i juni.
ANDRE NYHEDER
Thy-Mors Energi viste erhvervsministeren den lo ...
27/11/2019
Lokale andelsselskaber repræsenterer et betydningsfuldt nærdemokrati – ogsånår det kommer, at det danske energisystem i fremtiden skal være baseret påvedvarende energikilder.

ForbrugerWeb er blevet til Mit MELVA
18/03/2021
ForbrugerWeb er nu kommet i en ny forbedret udgave - nyt navn, ny software og ny app.

Klargøring til et nyt hold af energiagenter
16/02/2023
Det er ikke en nyhed, at vi afholder skoleundervisning, tværtimod, men nu starter en ny runde heldigvis snart og det glæder vi os til.